| 尺寸 | 10.1 Inch |
| 解析度 | 1280(RGB)x800 |
| 亮度 | 450 cd/m2 |
| 種類 | Normally Black, full viewing angle |
| 可視區 | 218.0(W) x 136.6 (H) |
| 顏色 | 16.7M colors |
| Color Gamut | 53% |
| LED壽命 | 50000 hr. |
| Lamination | OCA Optical Bonding |
| 觸控 |
| 觸控螢幕 | 5 fingers Projected Capacitive Touch panel (PCTP) |
| 蓋板 | 1.1mm Solda-lime chemical strengthened glass,7H |
| Driver IC | ILI2511 |
| 系統 |
| 處理器 | NXP® i.MX8M Plus |
| 4x or 2x Cortex-A53 up to 1.8 GHz |
| Cortex-M7 up to 800 MHz |
| NPU | 2.3 TOPS |
| 記憶體 | LPDDR4X 2GB (expandable to 4GB Max) |
| 媒體 | Video Decode: 1080p60, h.265/4, VP9, VP8 |
| Video Encode: 1080p60, h.265/4 |
| GPU: 16 GFLOPS (high-precision) OpenGL® ES 3.1/3.0, Vulkan®, Open CL™ 1.2 FP, OpenVG™ 1.1 |
| Audio: 18x I2S TDM, DSD512, S/PDIF Tx + Rx, 8-ch PDM Mic input, eARC, ASRC |
| Low power voice accelerator: Cadence® Tensilica® HiFi 4 DSP @800 MHz, Display: LVDS,HDMI |
| 網路 |
| 以太網接口 | 2 x RJ45 connector with indicate LED |
| 10/100/1000 Mbps Base-Tx GbE compatible (RTL8211F) |
| Wi-Fi/藍芽 | AP6256 Wi-Fi 2.4G/5G, 1T1R |
| 802.11 ac / a / b / g / n Wi-Fi + BT 5.2 Module |
| 儲存容量 |
| eMMC 記憶體 | 16GB eMMC (expandable to 64GB Max) |
| I/O 埠 |
| COM 埠 | 2 x RS232 DB9 (optional RS485) |
| 通訊功能 | 2 x CAN Bus DB9 |
| 外部接口 | 1 x HDMI connector (Vertical type) |
| 1 x Audio-out 3.5 phone Jack |
| 1 x Line-In 3.5 phone Jack |
| 1 x Power/Status LED (Green/Red) |
| 3 x USB (USB3.0 Type A x2, USB 2.0 Type A x1) |
| 2 x RJ45 |
| 內部接口 | 2 x MIPI CSI connector |
| 1 x DC connector with lock Header |
| 1 x TAG connector |
| 1 x MIPI DSI connector |
| 1 x LVDS connector |
| 1 x Backlight connector |
| 1 x USB connector (USB 2.0 for Touch panel) |
| 1 x PCIe M.2 M Key for NVMe SSD Storage (Option) |
| 1 x 3042 MINI PCIE for 3G/4G Module (USB Only / Option) |
| 1 x SIM Socket connector |
| 1 x Micro SD socket |
| 1 x PH2.0x4P Header (R/L Speaker) connector |
| 1 x PH2.0x2P Mic-In connector |
| 2 x I2C PH2.0-4P connector |
| 3 x A2008 2x6P connector for GPIO |
| 1 x Reset |
| 作業系統 |
| Linux | Yocto + QT6.3(Linux 5.15.52 / Yocto QT6.3.2) |
| Ubuntu24.04 |
| Android 12 |
| 電源 |
| 電源輸入端子 | Lockable DC Jack ø5.5/2.1mm |
| DC 輸入 | +9V ~ +36V DC Input |
| 功耗 | 1.5A@12V |
| Environment and Mechanical |
| 作業溫度 | -30 ~ 70℃ |
| 儲存溫度 | -30 ~ 80℃ |
| 濕度 | 10~90% RH @25℃ |
| 電磁相容 | EMC class B, EN55032 |
| 靜電放電 | Level 3 |
| IP/IK Level | Front panel: IP65 ; LENS: IK05 Level |
| 外殼 | Aluminum alloy, Fanless |
| 外觀尺寸 | 250.3(W) x 169.3(H) x 14.0/42.0(T) mm |
| 重量 | 1.5kg |