| 處理器 | NXP® i.MX8M Plus ARM Cortex A53 Quad Core Up to 1.8GHz; Cortex-M7 core processor |
| 記憶體 | LPDDR4X 2GB (expandable to 4GB Max) |
| 以太網接口 | 2 x RJ45 connector with indicate LED |
| Industry Version:2pcs(Default) , Consumer Version:1pcs |
| 10/100/1000 Mbps Base-Tx GbE compatible (RTL8211F) |
| 儲存容量 |
| eMMC 記憶體 | 16GB eMMC (expandable to 64GB Max) |
| I/O 埠 |
| COM 埠 | 2 x RS232 DB9 (option: RS485) |
| 通訊功能 | 2 x CAN Bus DB9 |
| 外部接口 | 1 x HDMI connector (Vertical type) |
| 1 x Audio-out 3.5 phone Jack |
| 1 x Line-In 3.5 phone Jack |
| 1 x Power/Status LED (Green/Red) |
| 2 x I2C PH2.0-4P connector |
| 3 x A2008 2x6P connector for GPIO |
| 內部接口 | 2 x MIPI CSI connector |
| 1 x DC connector with lock Header |
| 1 x TAG connector |
| 1 x MIPI DSI connector |
| 1 x LVDS connector |
| 1 x Backlight connector |
| 1 x USB connector (USB 2.0 for Touch panel) |
| 1 x PCIe M.2 M Key for NVMe SSD Storage (Option) |
| 1 x 3042 MINI PCIE for 3G/4G Module (USB Only / Option) |
| 1 x SIM Socket connector |
| 1 x Micro SD socket |
| 1 x PH2.0x4P Header (R/L Speaker) connector |
| 1 x PH2.0x2P Mic-In connector |
| 1 x Reset |
| Wi-Fi/藍芽 | AP6256 |
| Wi-Fi 2.4G/5G 1Tx/1Rx 802.11 ac/a/b/g/n + BT 5.4 Module |
| 以太網接口 | 2 x RJ45 Connectors for Dual Gigabit LAN |
| Industry Version:2pcs |
| 作業系統 |
| Linux | Linux (Yocto + QT6.3) : |
| Linux 5.15.52 / Yocto QT6.3.2 |
| Ubuntu 24.04 |
| 電源 |
| 電源輸入端子 | DC Jack |
| DC 輸入 | DC 9-36V |
| 功耗 | 1A |
| 作業環境 |
| 作業溫度 | -20 ~ 70℃ |
| 儲存溫度 | -30 ~ 80℃ |
| 濕度 | 10~90% RH @25℃ |
| 電磁相容 | EMC class B, EN55032 |
| 靜電放電 | Level 3 |